Izolacje i ocieplanie budynków

Izolacje i ocieplanie budynków w kontekście efektywności energetycznej.

Efektywność energetyczna budynków to jeden z priorytetów zarządców nieruchomości. Podstawą, gwarantującą wyeliminowanie strat ciepła, jest przede wszystkim odpowiednia izolacja termiczna budynków, przekładająca się na niższe koszty utrzymania bloków mieszkalnych i obniżenia rachunków za ogrzewanie nawet do 50%. Termomodernizacja kosztuje, ale wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą teraz skorzystać ze środków unijnych i otrzymać dofinansowanie planowanych inwestycji. Pierwsze konkursy mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku.

W latach ’70 i ’80 temat efektywności energetycznej praktycznie nie istniał. Budynki wprawdzie powstawały, jednak energooszczędność było hasłem kompletnie nieznanym. W konsekwencji wiele budynków wielo-lokalowych, a więc głównie bloków czy kamienic z tamtych czasów, nie ma obecnie żadnej izolacji lub ma izolację, która nie spełnia swych podstawowych funkcji. Przekłada się to na ogólny stan budynków, prowadząc do dużych strat ciepła, a także zawilgocenia ścian, znacznie obniżając komfort lokatorów.

– Brak odpowiedniej izolacji termicznej wpływa na pogarszanie się kondycji nieruchomości, a także na konieczność płacenia wysokich rachunków za ciepło, które zamiast być zatrzymywane w budynkach, ucieka na zewnątrz – komentuje Rober Męcik z firmy Kadri.
– Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii, warto zadbać o to, by lokatorzy faktycznie mogli korzystać z energii, za którą tak dużo płacą. Dobrą informacją dla zarządców nieruchomości jest z pewnością fakt, że decydując się na wprowadzenie rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną budynków, mogą ubiegać się o dofinansowanie unijne z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 – dodaje.

Którędy ucieka ciepło?

Jak pokazują dane rynkowe, to dach jest tym miejscem, przez które możemy tracić nawet 25% ciepła. Kolejne 25 % energii tracimy przez ściany i narożniki, co pokazuje, że przeprowadzając termoizolację dachów i ścian zewnętrznych możemy zaoszczędzić nawet 50 % energii, a tym samym o tyle obniżyć koszty ogrzewania nieruchomości. Warto zapoznać się z pełną ofertą rynkową materiałów do termoizolacji, porównywać ich parametry, technologie kładzenia i wybrać odpowiednie, pamiętając, że te o wyższej cenie nominalnej mogą generować wyższe oszczędności, czyli w konsekwencji być tańsze w perspektywie długoterminowej.

– Oszczędność ciepła istotnie zależy od materiału, który wybierzemy do termoizolacji budynków – mówi Robert Męcik z firmy Kadri.
– Wybierając materiał izolacyjny często głównym kryterium wyboru jest cena, którą musimy za niego zapłacić, co nie jest dobrym podejściem, ponieważ zdarza się, że pozornie droższe rozwiązanie generuje znacznie wyższe oszczędności Oznacza to, że inwestycja zwróci się w dużo krótszym czasie, szybciej generując wyższe oszczędności ciepła – dodaje.

Wzór oporu cieplnego to R=d/lambda
R-opór cieplny,
d-grubość materiału,
lambda współczynnik przewodzenia ciepła

w przypadku pian zamkniętokomórkowych jest on na poziomie lambda=0.021 W/mK


Kiedy droższe jest tańsze?

Piana systemowa jest najmniej znanym materiałem, przegrywającym często z ogólnie stosowanymi rozwiązaniami do termoizolacji ze względu na swoją cenę. Ale czy słusznie? Grafitowy styropian EPS (najlepszy) posiada lambda na poziome 0,032W/m*K, wełna mineralna na poziomie 0,034W/m*K, a lambda piany poliuretanowej wynosi 0,021 W/m*K. Oznacza to, że przy zastosowaniu cieńszej warstwy piany możemy osiągnąć lepsze parametry termoizolacyjne, ale to nie wszystko. Piana nakładana jest metodą natryskową, pozwalającą na termoizolację do 300 m2 dziennie, co oznacza znaczną oszczędność czasu. Uzyskujemy monolityczną powierzchnie izolacji bez jakichkolwiek łączeń. Piana zamkniętokomórkowa posiada ponadto właściwości hydroizolacyjne, zapewnia dobrą ochronę przed deszczem czy śniegiem, który można bezpiecznie z takiego dachu usuwać. Piana gwarantuje szczelność, a więc całkowicie eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych, pozwalając na zatrzymywanie ciepła, za które płacimy w nieruchomościach. Lekkość materiału nie obciąża konstrukcji jednocześnie wzmacniając jej elementy – Pianę wraz z powłoką chroniącą przed promieniowaniem ultrafioletowym możemy nakładać bezpośrednio na papę, blachę, deskowanie czy beton. Przykleja się do praktycznie każdego podłoża, co pozwala również na oszczędność kosztów zerwania jak również utylizacji starego pokrycia dachowego. To dodatkowa oszczędność, która powinna zostać wliczona w kosztorys termomodernizacji budynku – komentuje Robert Męcik.

Są pieniądze na termomodernizację

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą finansować inwestycje w rozwiązania, podnoszące efektywność energetyczną, z funduszy unijnych, a dokładnie z Programów Regionalnych na lata 2014-2020. Programy Regionalne ukierunkowane są na kompleksowe wsparcie rozwoju województw, a każdy z nich ma swoją specyfikę, wynikającą z uwarunkowań i strategii regionalnych. Regionalne Programy Operacyjne stawiają wymaganie, że finansowane inwestycje powinny zwiększać efektywność energetyczną o co najmniej 25%.
– Inwestycje, które gwarantują efektywność energetyczną poniżej 25 % nie będą kwalifikować się do dofinansowania, preferowane zaś mają być projekty z zakresu głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej, zwiększające efektywność energetyczną powyżej 60% – …