Technologia

Piana systemowa poliuretanowa (PUR) nakładana metodą natryskiwania – do ociepleń i izolacji termicznych, akustycznych, hydroizolacji a także ochrony antykorozyjnej

Technologia, właściwości, opłacalność.

Czym wyróżnia się PUR? Dlaczego warto zainwestować w pianę poliuretanową?

Pianka poliuteranowa nakładana metodą natryskiwania to:

  • Lekkość, bez obciążania konstrukcji dachowej (usztywnia więc niektórych przypadkach ją wzmacniania).
  • Ocieplanie dachu pianką eliminuje mostki termiczne dzięki bezspoinowej powłoce.
  • Nie zmienianie właściwości fizycznych z biegiem czasu –(gwarancja potwierdzona badaniami 25 lat ).
  • Eliminacja skraplania się wody na powierzchniach przy natrysku wewnątrz budynków (tym samym nie potrzebuje membran) zjawisko nieocenione bowiem nie wysusza powietrza wewnątrz pomieszczenia szczególnie ważne dla alergików, ale również np. w dojrzewalniach owoców).
  • Zabezpieczenie metalowych konstrukcji przed korozją, a drewnianych przed grzybami.
  • Łatwość mycia i odkażania np. sufity w chlewniach czy kurnikach.
  • Monolityczna struktura nie powoduje mikro pylenia jak w przypadku wełny (przyjazna dla alergików).
  • Osiąganie gazoszczelności już od 4 cm, co umożliwia kontrolowanie atmosfery w chłodniach owoców i warzyw.
  • Doskonała przyczepność do powierzchni przy natrysku.
  • Szybkość wykonania izolacji (nawet jeden dzień).
  • Nie wchłanianie wilgoci.
  • Przyjazna środowisku posiada certyfikat PZH dopuszczający do stosowania w zakładach spożywczych.
  • Izolacja poddasza pianką poliuretanową jest samogasnąca nierozprzestrzeniająca płomienia.
  • Dzięki wysokiemu oporowi cieplnemu możliwość wykonania cieńszej warstwy (około połowa grubości wełny mineralnej) zachowująca doskonałe właściwości izolacyjne. Szczególnie ważne gdy nie chcemy obniżać poddasza wykorzystując w pełni jego pierwotną wysokość. Brak ostrego zapachu przy natrysku i bezwonność w czasie użytkowania budynku.
  • Izolacja poddasza pianką powoduje zatrzymanie w budynku ciepła z jednoczesnym efektem ,,oddychania”.
  • Znakomite wygłuszenie (produkt stosowany w studiach nagrań, kinach domowych, gabinetach lekarskich, salach wykładowych).
  • Docieplanie poddasza pianką wypełni nawet najtrudniej dostępne miejsca.
  • W przeciwieństwie do waty zawsze idealnie przylega, nie obwiśnie na sznurkach nie straci właściwość sprężystości pod wpływem wilgoci.
  • Izolacja pianką poliuretanową jest antygrzybicza i antybakteryjna, odporna na działanie dzikich zwierząt np. kun.
  • Odporność na temperatury od -60C do + 120 C.
  • Korzystny stosunek całkowitej ceny instalacji do najwyższej jakości wykonanej usługi.
  • Nie ma możliwości zagnieżdżenia się zwierząt jak w przypadku wełny mineralnej tj. myszy, szczurów, łasic, kun.

 

Wykres obrazujący opór cieplny róznych materiałów izolacyjnych.

Porównanie oporu cieplnego

Pistolet do natrysku piany

Możliwe zastosowania piany do ocieplania i izolacji

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową pozwala znacząco podnieść wartość energetyczną budynku. Oznacza to, że obiekt izolowany poliuretanem będzie wykazywał nawet o 50% mniejsze straty energii w porównaniu z takim samym obiektem izolowanym np. wełną. To odczuwalne i znaczące oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Bardzo ciekawe wyniki pokazują badania termowizyjne. Piana poliuretanowa wykazuje pełną szczelność i całkowite wyeliminowanie mostków termicznych. W przypadku poddasza docieplanego wełną mostki te znajdują się najczęściej wokół okien, a także w narożnikach. Wełna z biegiem czasu traci swoje właściwości izolujące, co dodatkowo podnosi koszty ogrzewania. Piana ma niezmienne właściwości fizykochemiczne. Otwartokomórkowa struktura pozwala skutecznie odprowadzać wilgoć, co chroni przed rozwojem pleśni i grzybów. Koszt aplikacji metra izolacji obejmuje cenę materiału i robocizny. Natrysk przebiega szybko. Przeważnie udaje się wyizolować poddasze w ciągu jednego dnia. To inwestycja długoterminowa, niezawodna przez pokolenia.

Ocieplanie pianką poliuretanową PUR jest jedyną właściwą i najskuteczniejszą metodą ocieplania wszelkiego rodzaju budynków. Termoizolacja i hydro-izolacja obiektów przy zastosowaniu metody natrysku pianki poliuretanowej powstała z myślą o zwiększeniu korzyści ekonomicznych i ochronie środowiska.

Wysoka skuteczność izolacji – niski współczynnik przenikalności cieplnej, szczelność, brak spoin oraz brak mostków cieplnych czynią izolację pianką PUR najwydajniejszym rozwiązaniem termoizolacyjnym. Łatwa i szybka aplikacja – wysokowydajny agregat natryskujący pozwala na zaizolowanie do 1000 m2 w ciągu dnia. Nie wymaga usuwania starego poszycia. Docieplenia poddaszy nie wymagają dodatkowych elementów mocujących, obróbek blacharskich, ani specjalnego przygotowania chronionych powierzchni. Jedynie w przypadku izolacji zewnętrznych należy je zabezpieczyć przed promieniowanie UV za pomocą specjalnych powłok polimocznikowych, dzięki którym nie potrzebuje już zabezpieczenia w postaci papy czy blachy.

ten sam efekt ciepny przy różnych grubościach materiału

izolacja zbiornika pianą zamkniętokomórkową

Polimocznik Systems

To materiał powstały w wyniku reakcji polimeru izocyjanianowego i blendy aminowej. Tego rodzaju specjalistyczną powłokę stosujemy na powłoki ocieplenia pianką poliuretanową, ale także na powierzchnie metalowe, drewniane lub betonowe. Polimocznik podnosi właściwości mechaniczne dla gotowych powłok. Stosuje się go w celu uzyskania szybko utwardzalnych powłok bezszwowych.

PUREX AM posiada właściwości hydroizolacyjne i antykorozyjne, dlatego może zastąpić tradycyjne materiały i rozwiązania. Polecamy zastosowanie PUREX AM w celu wykonania trwalszych konstrukcji, które będą wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu można wyeliminować konieczność stosowania dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych. W ten sposób można zredukować koszty inwestycji. Izolacje pianką poliuretanową PUREX AM nakłada się techniką natryskową. Po zaaplikowaniu polimocznika na dany element, np. konstrukcję betonową lub stal, można od razu oddać go do użytku. Można zatem uniknąć kosztów powodowanych wyłączeniem danego obiektu z użytkowania. Aplikacja PUREX AM przebiega z zastosowaniem agregatu, więc dociera również do miejsc trudnodostępnych. To kompleksowe i niezawodne zabezpieczenie przed wilgocią. Hydroizolacja PUREX AM wykazuje doskonałe właściwości mechaniczne.