Ocieplanie poddasza pianą systemową

Bądź zorientowany

Osoby budujące swój pierwszy dom często ślepo ufają ekipie budowlanej. Oczywiście budowę domu powierzamy zwykle sprawdzonej firmie, jednak bycie zorientowanym w danym temacie stawia nas w pozycji partnera, który zna się na rzeczy i wie, czego może wymagać. Punktem wyjściowym, od którego powinniśmy rozpocząć podejmowanie decyzji o metodzie ocieplenia poddasza, jest przestudiowanie projektu i zapoznanie się z oferta rynkową.

– Natęży zwrócić szczególną uwagę na dach i jego konstrukcję, a także na to, jaki materiał jest przewidziany na pokrycie dachowe – tłumaczy Robert Męcik z firmy Kadri.
– To wszystko będzie miało znaczenie podczas wybierania izolacji, a więc parametrów technologicznych materiatu, grubości warstwy i metody kładzenia. Pamiętajmy, że grubość warstwy izolacyjnej nie oznacza koniecznie lepszego ocieplenia, a 20-centymetrowa warstwa izolacji pianą systemową odpowiada parametrom 30-40 centymetrowej izolacji innego materiału – dodaje.

Poznaj ofertę rynkową (nie tylko lokalnie)

Znajdźmy czas na zapoznanie się z ofertą rynkową i przestudiowanie metod izolacji i ocieplania dachu.
Porównajmy materiały i metody izolacji, czytajmy opisy technologii, zadajmy pytania ekspertom.
– Nie kierujmy się wyłącznie opinią znajomych tylko poświęćmy trochę czasu na poznanie dostępnych rozwiązań i porównujmy je.

Szukajmy doradców, sprawdzajmy parametry technologiczne, obliczajmy koszty. Patrzmy na wybór izolacji długoterminowo, sprawdzajmy ile uda nam się zaoszczędzić decydując się na właściwy materiał jaki m jest piana systemowa. Pamiętajmy, że rodzaj ocieplenia przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie i może się okazać, że izolacja pianą pozornie nieco droższa w perspektywie 2 czy 5 lat opłaca się bardziej od izolacji tańszej. Zatroszczmy się zatem o to, by nasz dom był możliwie jak najbardziej energooszczędny, co będzie miało znaczenie zwłaszcza w kontekście stałe rosnących cen energii – komentuje Robert Męcik.

Wybierz sprawdzoną ekipę

Ocieplanie poddasza to nie jest obszar w którym powinno się szukać oszczędności za wszelką cenę. Myślmy o inwestycji w dom długoterminowo, mając świadomość, że wybieramy ocieplenie na długie lata. Pamiętajmy, że w przypadku izolacji poddasza pianą poliuretanową poprawne wykonanie usługi jest tak tak samo ważne, jak rodzaj materiału który chcemy wykorzystać. Nawet najlepszy technologicznie materiał nie spełni swojej funkcji jeśli zostanie nieprawidłowo położony, dlatego starannie dobierzmy ekipę wykonującą izolację i ocieplanie dachu. Tylko poprawnie wykonana usługa gwarantuje, że będziemy mieli dobrze ocieplony dach. Pamiętajmy, że naprawianie błędów ekipy kosztuje zwykle dużo więcej niż realizacja usługi od podstaw,

pomijając koszt materiału, który być może trzeba będzie kupić jeszcze raz. Jak w każdej branży również na rynku izolacji pojawia się wiele firm które nie mają wystarczającej wiedzy na temat wykonywanej pracy a co za tym idzie działają na szkodę inwestora i innych firm zajmujących się izolacjami natryskowymi. Pamiętajmy nie zawsze tanio znaczy dobrze. Firma Kadri tylko w 2014r. wykonała około 50 tyś m2 izolacji natryskowych, mało firm na rynku może pochwalić się takim dorobkiem, a to przecież doświadczenie i praktyka pozwala poszerzać swoją wiedzę. Nikt z nas nie chce, aby wykonawca uczył się swojego fachu na naszej inwestycji.

Ponad pół tysiąca zadowolonych klientów zobowiązuje nas do ciągłego doskonalenia i poszerzania swojej wiedzy na temat izolacji natryskowych – Wybierając firmę do izolacji poddasza pytajmy o referencję, potwierdzające jej kompetencje. Zawsze podpisujmy umowę, nie dając się zwieść pozornym oszczędnościom wynikającym z „dogadania się na słowo”. Tylko umowa, zawierająca obowiązki firmy ociepleniowej i prawa usługobiorcy, okres trwania gwarancji i jej warunki, w pełni zabezpieczy nasze interesy i pozwoli nam spać spokojnie, nie martwiąc się o jakość wykonanej izolacji. Na rozwijającym się rynku branży pian wciąż mamy do czynienia z firmami które działają na szkodę licząc tylko na szybki zysk – komentuje Robert Męcik z Kadri.